Slider

Tříděné odpady


Sklo

Sklo vhazujte do zeleného kontejneru, bez ohledu na barvu skla. Vytříděné sklo není třeba rozbíjet, bude se dál třídit. Díky svým vlastnostem se dá recyklovat do nekonečna.

Do zeleného kontejneru můžeme vhazovat barevné sklo, například lahve od vína, alkoholických i nealkoholických nápojů. Vhodit do zeleného kontejneru můžete také tabulové sklo z oken a ze dveří, ale i sklo čiré, tedy sklenice od kečupů, marmelád či zavařenin a rozbité skleničky.

Do zeleného kontejneru na sklo NEVHAZUJTE:

Keramiku a porcelán, nepatří sem ani autosklo, zrcadla nebo třeba drátované sklo, zlacená a pokovená skla. Varné a laboratorní sklo, stejně jako sklokeramika. Vratné zálohované sklo vracejte zpět do obchodu!


Plasty

Platy vhazujte do žlutého kontejneru, řádně sešlapané či zmačkané.

Do kontejnerů na plasty patří fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET láhve, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, balící fólie od spotřebního zboží, obaly od CD disků a další výrobky z plastů. Pěnový polystyren sem vhazujeme v menších kusech.

Do žlutého kontejneru na plasty NEVHAZUJTE:

mastné obaly se zbytky potravin nebo čistících přípravků, obaly od žíravin, maziv a olejů, jednorázové pleny, bakelity, laminované pryskyřice, molitany, novodurové trubky, linolea a jiné výrobky z PVC, automobilové plasty, jiné neplastové odpady barev a jiných nebezpečných látek, podlahové krytiny či novodurové trubky.


Papír

Papír patří do modrého kontejneru.

Vhodit sem můžeme například časopisy, noviny, sešity, krabice, papírové obaly, cokoliv z lepenky, nebo knihy. Obálky s fóliovými okénky sem můžete také vhazovat, Nevadí ani papír s kancelářskými sponkami. Zpracovatelé si s nimi umí poradit. Bublinkové obálky vhazujeme pouze bez plastového vnitřku!

Co do modrého kontejneru NEPATŘÍ:

Do modrého kontejneru nepatří celé svazky knih (vhazovat pouze bez vazby, ve větším počtu patří na sběrný dvůr), uhlový, mastný nebo jakkoliv znečištěný papír. Tyto materiály nelze už nadále recyklovat. To samé platí o termopapíru (účtenkách). Pozor, použité dětské pleny opravdu nepatří do kontejneru na papír, ale do popelnice!


Nápojové kartóny

Nápojové kartóny patří do kontejnerů opatřených oranžovou nálepkou.

Pokud najdete oranžovou nálepku, pak sem patří krabice od džusů, vína, mléka a mléčných výrobků, které je potřeba před vhozením do kontejneru řádně sešlápnout.

Po nápojových kartónů NEPATŘÍ:

 „měkké“ sáčky, například od kávy a různých potravin v prášku. Neodhazujte sem ani nápojové kartony obsahující zbytky nápojů a potravin.



Kovy

Kovy vhazujte do šedých nádob na sběrných místech.

Do kontejnerů patří drobnější kovový odpad, který lze skrz otvor bez problémů prostrčit – typické plechovky od nápojů a konzerv, kovové tuby, alobal, kovové zátky, hřebíky, šroubky, kancelářské sponky a další drobné kovové odpady.

Co do kontejnerů na kovy NEPATŘÍ:

plechovky od barev a jiných nebezpečných látek, tlakové nádoby se zbytky nebezpečných látek, ani domácí spotřebiče a jiná vysloužilá zařízení složená z více materiálů.


Textil

Textil, veškeré oblečení, obuv, módní doplňky – zkrátka vše, co je ještě možné nosit nebo používat.

Do kontejnerů na textil vhazujte oděvy vždy uzavřené v pytli nebo igelitové tašce.

Vhazujte pouze ty oděvy nebo textilie, které je ještě možné dále nosit / používat.

Nevhazujte vyloženě obnošené kusy šatstva, roztrhané, netextilní materiály, plesnivé, mokré či od chemikálií zašpiněné hadry. Ty vhazujte do směsného odpadu!

Mějte na paměti, že oblečení, které do kontejneru vložíte, by mělo dál plnit svůj účel, pro který vám již nevyhovuje. Do kontejnerů tedy nevhazujte již nenositelné a nepoužitelné textilie.

POZOR! Tyto kontejnery neplní stejný účel jako například kontejnery na sklo nebo plast. Jsou primárně určeny k vytřídění ještě použitelných textilií


Rostlinné oleje

Do červených nádob vkládejte kuchyňské tuky a oleje, pouze v uzavřených PET lahvých. Tyto oleje a tuky nepatří do kuchyňské výlevky, ani do záchoda. Obsažená mastnota po vylití do dřezu ulpívá na stěnách odtoků a kanalizačních trubek, které se poté zanášejí. Tyto oleje a tuky představují zátěž pro životní prostředí.




Co do kontejneru nepatří:

Vyjeté oleje z aut a jiné technické oleje.


Separační hnízda