Slider

Pitná voda

Výhody pitné vody z kohoutku proti vodě balené:

  • je jednou z nejkontrolovanějších „potravin“ na českém trhu,
  • je okamžitě dostupná ve velmi dobré kvalitě a v dostatečném množství,
  • je čerstvá a zdravotně nezávadná,
  • je asi 100krát levnější než balená voda,
  • nezatěžuje životní prostředí (je to bezobalová potravina),
  • nemusíte ji nosit a skladovat v chladu,
  • nepodílíte se na zbytečném čerpávání hlubinných podzemních zdrojů vod.

Jakost vody

Jakost pitné vody je definována zákonem č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a vyhláškou č. 252/2004 Sb., kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah kontroly pitné vody.

Jakost vody ve vodovodní síti Úval je pravidelně kontrolována a výsledky rozborů, prováděných akreditovanou laboratoří, jsou zveřejněny na této stránce.

Je třeba mít na mysli, že jakost vody, která Vám teče doma z kohoutku, může být ovlivněna vodovodní přípojkou a vnitřními rozvody vody ve Vaší nemovitosti. Jsou-li rozvody v nedobrém stavu, může být voda teplejší či zakalená, to ovšem provozovatel vodovodu nemůže ovlivnit. V některých starších domech může z kohoutku téct voda s příměsí olova a železa, které mají nepříznivý vliv zejména na zdraví dětí. Nezapomeňte, že vodovodní přípojka je ve vlastnictví majitele nemovitosti a ten se o ní musí starat tak, aby neohrozil jakost vody nejen v přípojce, ale i ve vodovodní síti.

Po delší odstávce odběru vody nechte vždy vodu odtéct, dokud není čirá a chladná.

Pokud dlouhodobě přerušíte odběr pitné vody z vodovodu a pak se k němu rozhodnete vrátit, je Vaší povinností před obnovením odběru vody tuto skutečnost nahlásit na dispečink Technických služeb a nechat si přípojku (na vlastní náklady) vydesinfikovat tak, aby byla při dodávce vody dodržena její požadovaná jakost. Uvědomte si, že již po týdnu se voda „stojící“ v přípojce „kazí“ a může být zdravotně závadná.

V posledních letech se můžeme poměrně často setkat s různými nabídkami speciální domovních technologií na úpravu vody z kohoutku a snižování její tvrdosti. Dovolujeme si upozornit na skutečnost, že tyto technologie mohou významně snížit jakost pitné vody a dokonce představovat i zdravotní riziko, protože podporují vysoký nárůst mikrobiologického (bakteriálního) znečištění. Stejně tak tomu může být i u různých přídavných filtrů na kohoutek, které mohou být zdrojem bakterií a zvyšovat tak zdravotní riziko pro odběratele.

Stejně riziková může být také voda z domovních studní. Dnešním trendem je maximální využití vlastních zdrojů vody (studen, vrtů) i pro pitné účely s vidinou úspor. Bez ohledu na to, že mnoho z těchto zdrojů není „legálních“, je i u těchto zdrojů třeba provádět pravidelné rozbory vody. Zejména mikrobiální (bakteriální) znečištění vody ve studních je časté a může způsobit velmi nepříjemné zdravotní komplikace.

Co je ovšem zásadní v případě, že používáte vlastní zdroj vody, je zákonem stanovený zákaz jakéhokoliv propojení vody z vlastního zdroje (totéž platí i pro vodu dešťovou) s vodou odebranou z veřejného vodovodu. Není možné mít pouze jeden rozvod vody v domě a tento využívat pro oba zdroje podle aktuální potřeby. Vždy musíte mít v domě dva oddělené rozvody – jeden pro vodu z vodovodu a jeden pro vodu z vlastního zdroje. Pokud byste propojili vlastní a veřejný zdroj a došlo by změnou tlakových poměrů v síti k úniku nepitné vody ze studny do vodovodu, mohlo by dojít ke kontaminaci dodávané pitné vody v celé síti, což by mělo nedozírné následky.


Jak šetřit

Myslíte si, že jste v hospodaření s vodou ve Vaší domácnosti dostatečně šetrní nebo máte ještě rezervy?

Zde je několik tipů, jak využít vodu v domácnosti co nejefektivněji.

  1. Pravidelně kontrolujte jak vodoměr, tak všechna zařízení spojená s vodou (kotle, bojlery, záchody, vodovodní baterie, uzávěry atd.). Předejdete tím únikům vody, které Vás mohou vyjít pěkně draho.
  2. Pořiďte si záchod s dvoufázovým (třífázovým) splachováním, naučte se ho správně používat a nesplachujte do záchodu to, co do něj nepatří – bio a směsný odpad z domácnosti patří do popelnice.
  3. Pořiďte si myčku na nádobí nebo myjte nádobí v napuštěném dřezu a pak ho jen opláchněte v tekoucí vodě. Před vložením nádobí do myčky ho neoplachujte, zbytky stačí seškrabat.
  4. Zapínejte pračku a myčku na nádobí jen, když jsou opravdu plné.
  5. Pokud máte sušičku na prádlo, využijte vodu z ní (například na úklid), místo abyste ji vypustili do kanalizace.
  6. Nenechávejte puštěnou vodu během čištění zubů nebo sprchu během mydlení.
  7. Využijte vodu v domácnosti do poslední kapky – většinu vody použité v domácnosti můžete využít na spláchnutí záchodu nebo na zalévání (pokud v ní nejsou obsaženy čisticí prostředky).
  8. Při odpouštění vody dejte pod kohoutek nádobu.
  9. Pokud máte zahradu – využijte na zalévání vodu ze studny nebo dešťovou vodu nachytanou do sudů; zalévejte pokud možno ráno a ručně (oproti automatickému zavlažování výrazně ušetříte).
  10. Pokud máte bazén – přikrývejte ho v době nevyužívání – výrazně tím snížíte odpar vody.

Rozbory pitné vody

Pravidelné rozbory pitné vody se provádí na konkrétním místě, které je uvedeno v záhlaví protokolu o provedeném rozboru. Předpokládá se, že jakost vody v celé vodovodní síti města je shodná.

Kromě akreditované laboratoře kontroluje nezávadnost pitné vody i krajská hygienická stanice.

Tvrdost vody znamená množství vápníku a hořčíku obsažené ve vodě (suma vápník a hořčík).
Ze zdravotního hlediska je optimální koncentrace 2 – 3,5 mmol/l, která je i v úvalském vodovodu.